Вести
VR

Дневни методи за одржување на машина за пресадување коса

септември 16, 2023
         
        
        

        

Главата на машината е главниот механички дел од машината за пресадување коса. Главните активности на трансплантацијата на коса се: земање коса, сечење на жицата, формирање на жицата, врзување на жицата со жица и вградување на жицата во дупката. Главата на машината главно ги завршува горенаведените главни дејства преку поврзувачката шипка и структурата на камерите. Точност на позиционирање на опремата, како што се: точност на позиционирање на работната маса, дали има празнини во механичката структура, повторливост од бавно до брзо за време на обработката, каков туркач се користи во контролниот систем, кој мотор се користи итн.

   Направете добра работа во секојдневното одржување на опремата, одржувајте ја опремата чиста, навремено исчистете ја прашината, остатоците и отпадните материјали, навремено додајте масло за подмачкување и направете добра работа во спречувањето на абење и 'рѓа. Редовно проверувајте ги ранливите делови и навремено заменете ги премногу истрошените делови за да избегнете да влијае на квалитетот на производот поради абење на деловите. Редовно проверувајте ги линиите на опремата и веднаш заменете ги истрошените линии.

   Операторите треба често да додаваат капки масло за подмачкување на подвижните делови на машината за пресадување коса за да го намалат механичкото абење. Редовно проверувајте дали завртките се лабави и затегнете ги на време. Чувајте ги водечките шини и шипките за завртки чисти за да спречите остатоците да се залепат на шините за водење или шипките за завртки и да влијаат на точноста на позиционирањето на работата. Осигурете се дека електричната кутија работи во проветрена средина, избегнувајте влажни или високи температури и избегнувајте силни вибрации на електричната кутија. Електричната кутија не може да се ракува во средина со силни електромагнетни полиња, во спротивно може да се појават неконтролирани услови.

   Четирите серво оски се хоризонталната X оска, вертикалната Y оска, вратичката A оската и оската Z што се менува косата. Координатите на оската XY ја одредуваат положбата на дупката за четката за заби. Оската А ја игра улогата на менување на следната четка за заби, а оската Z ја игра улогата на промена на бојата на косата на четката за заби. Кога работи вретениот мотор, четирите електронски контролирани серво оски ја следат работата. Кога вретеното запира, другите четири оски следат и застануваат. Брзината на ротација на главното вратило ја одредува брзината на трансплантација на коса, а четирите серво оски реагираат и возат координирано, инаку ќе дојде до отстранување на влакна или нерамна коса.

Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
Afrikaans
አማርኛ
العربية
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Deutsch
Ελληνικά
English
Esperanto
Español
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
français
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
italiano
עִברִית
日本語
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
한국어
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Português
Română
русский
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
简体中文
繁體中文
Zulu
Тековен јазик:Македонски