Lajme
VR

Metodat e mirëmbajtjes ditore të makinës së mbjelljes së flokëve

shtator 16, 2023
         
        
        

        

Koka e makinës është pjesa kryesore mekanike e makinës së mbjelljes së flokëve. Veprimet kryesore të mbjelljes së flokëve janë: marrja e flokëve, prerja e telit, formimi i telit, lidhja e telit me tel dhe futja e telit në vrimë. Kreu i makinës kryen kryesisht veprimet kryesore të mësipërme përmes strukturës së shufrës lidhëse dhe kamerës. Saktësia e pozicionimit të pajisjeve, si p.sh.: saktësia e pozicionimit të tavolinës së punës, nëse ka boshllëqe në strukturën mekanike, përsëritshmëria nga ngadalë në të shpejtë gjatë përpunimit, çfarë shtytëse përdoret në sistemin e kontrollit, çfarë motori përdoret etj.

   Bëni një punë të mirë në mirëmbajtjen e përditshme të pajisjeve, mbani pajisjet të pastra, pastroni pluhurin, mbeturinat dhe materialet e mbeturinave në kohën e duhur, shtoni vaj lubrifikues në kohën e duhur dhe bëni një punë të mirë në parandalimin e konsumimit dhe ndryshkut. Kontrolloni rregullisht pjesët e cenueshme dhe zëvendësoni pjesët e konsumuara tepër në kohën e duhur për të shmangur dëmtimin e cilësisë së produktit për shkak të konsumimit të pjesëve. Kontrolloni rregullisht linjat e pajisjeve dhe zëvendësoni linjat e konsumuara menjëherë.

   Operatorët shpesh duhet të shtojnë pika vaj lubrifikues në pjesët lëvizëse të makinës së mbjelljes së flokëve për të reduktuar konsumin mekanik. Kontrolloni rregullisht nëse vidhat janë të liruara dhe shtrëngojini me kohë. Mbani shinat udhëzuese dhe shufrat e vidhave të pastra për të parandaluar që mbeturinat të ngjiten në shinat udhëzuese ose shufrat e vidhave dhe të ndikojnë në saktësinë e pozicionimit të punës. Sigurohuni që kutia elektrike të funksionojë në një mjedis të ajrosur, shmangni mjediset me lagështi ose temperaturë të lartë dhe shmangni dridhjet e forta të kutisë elektrike. Kutia elektrike nuk mund të përdoret në një mjedis me fusha të forta elektromagnetike, përndryshe mund të ndodhin kushte të pakontrolluara.

   Katër akset servo janë boshti horizontal X, boshti vertikal Y, boshti i përplasjes A dhe boshti Z që ndryshon flokët. Koordinatat e boshtit XY përcaktojnë pozicionin e vrimës së furçës së dhëmbëve. Boshti A luan rolin e ndryshimit në furçën tjetër të dhëmbëve dhe aksi Z luan rolin e ndryshimit të ngjyrës së flokëve të furçës së dhëmbëve. Kur motori i boshtit funksionon, katër akset servo të kontrolluara elektronikisht ndjekin punën. Kur boshti ndalon, katër akset e tjera ndjekin dhe ndalojnë. Shpejtësia e rrotullimit të boshtit kryesor përcakton shpejtësinë e transplantimit të flokëve dhe katër akset servo përgjigjen dhe lëvizin në mënyrë të koordinuar, përndryshe do të ndodhë heqja e qimeve ose qimet e pabarabarta.

Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
Afrikaans
አማርኛ
العربية
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Deutsch
Ελληνικά
English
Esperanto
Español
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
français
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
italiano
עִברִית
日本語
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
한국어
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Português
Română
русский
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
简体中文
繁體中文
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip